EMI/EMC Filtreler

UPS, SMPS ve sürücüler akım ve gerilimin hızlı değişimine bağlı olarak genliği 100 mV ile 100 V, frekansı 10 kHz ile 1 GHz aralığında küçük enerjili bozucu işaretler üretirler. Bu işaretler diğer elektronik devrelerde ve cihazın kendi iç çalışmasında bozucu elektromanyetik girişimlere neden olurlar. Bu işaretlere elektromanyetik bileşen içeren ( electromagnetic interference - EMI ) işaret denir.
Hız kontrol cihazları veya yüksek güçlü motorlar elektrik şebekesinde gerilim ve akım harmonikleri meydana getirirler. Akım ve gerilim harmonikleri; kullanılabilir güçte azalma ve kayıplarda artma, yani düşük güç faktörü, trafo veya jeneratörlerde aşırı ısınmalara, kondansatörlerde aşırı ısınmaya, motorlarda ısınmalara, nötr hatta aşırı akımların oluşumuna, telefon hatlarında iletişim problemleri gibi zararlı etkilere sebep olurlar. Bu problemlerin giderilmesi için EMC/EMI filtreleri kullanılmalıdır. 
Ulus Elektronik pasif harmonik filtresi üç fazlı güç sistemlerinde harmonik bozulmaları gidermek için ekonomik bir çözüm sunmaktadır. CE gereklilikleri ve EMC uyumluluk standartları EMI seviyelerini sınırlandırır bu standartlara uyum için ekranlama, filtreleme ve doğru topraklama gibi konvansiyonel yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda EMI filtre gereksinimi oluşmaktadır. Kompakt yapısı ve kullanılacak sisteme kolay montajı sayesinde kolayca monte edilirler ve devreye alınabilirler. Elektrik tesislerinin, elektrik-elektronik cihazların güvenilirliğini ve ömürlerini artırır, elektrik sistem kapasitesini daha iyi kullanmayı sağlarlar. Sistem işletme ve bakım maliyetlerinde uzun süreli kazançlar sağlar. 
Müşterilerimizin isteklerine göre özel tasarımlar yapılmaktadır.
Kullanım Yerleri 
Tüm elektrik-elektronik cihazlar, askeri sistemler, makina uygulamaları, güç kaynakları, ses sistemleri, iletim hatları, güç elektroniği devreleri, ölçü aletleri, telekomünikasyon, aydınlatma sistemleri, sürücüler, CNC tezgahlar, otomasyon sistemleri, elektrik enerjisinin kullanıldığı yerler, UPS’ ler

İlgili Ürünler

EMI/EMC Filtreler

Saclı Trafolar

Genel olarak transformatörler, bir elektrik devresinde gerilim veya akım değerini değiştirmek için kullanılır. Elektronik sistemlerdeki kullanım şekli ise, esas olarak farklı devrelerde elektromanyetik kuplaj yapmak, alternati...